Ekonomi

AB, Rusya’ya karşı yeni yaptırımlara hazırlanıyor

AB Konseyi Baş Sözcüsü Eric Mamer, Brüksel’de düzenlediği günlük basın toplantısında Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketi hazırlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“AB Komisyonu’nun 11’inci yaptırım paketi önerisinin üye ülkelere gönderildiğini teyit ediyorum” diyen Mamer, bu aşamada paket içeriğini üye ülkelerin değerlendireceğini belirtti.

Yeni yaptırım paketinin detaylarını şu an paylaşamayacağına işaret eden Mamer, bu pakette yaptırımların uygulanması, faaliyete geçmesi ve önlenmesi konularına ağırlık vereceklerini vurguladı.

Mamer, “Paket, Rusya’ya yapılan ihracatı ve bunun nasıl ele alınması gerektiğini ele alacak.”

Mamer, bu aşamada yeni yaptırım paketinin Çarşamba günü Avrupa Birliği Konseyi’ndeki üye devletlerin Daimi Temsilciler Komitesi’nde (COREPER) görüşülmesini beklediğini söyledi.

Avrupa basınına göre Rusya’ya askeri amaçlarla kullanılabilecek teçhizat tedarik ettikleri gerekçesiyle AB’nin yeni yaptırım paketi teklifinde 7 Çinli şirket yer alıyor.

AB bugüne kadar Rusya’ya karşı 10 yaptırım paketini hayata geçirdi. Bu çerçevede Rusya’ya ticaret, finans, enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, petrol ve kömür, altın gibi çift kullanımlı ve lüks mallar gibi geniş bir yelpazede kısıtlamalar uygulandı. Bini aşkın kişinin ve 200’e yakın kurumun mal varlığı donduruldu.

haberbeyoglu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu