Haber

İsrail’in Refah saldırısı dünyanın tepkisini çekti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sivillerin Refah şehrini terk etmesi yönündeki talebinin ardından gündeme gelen olası ‘Refah saldırısı’ dünyadan tepki gördü. İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron bu olası saldırıyla ilgili derin endişelerini dile getirirken, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı bu saldırının gerçekleşmesi halinde çok ciddi yansımalarının olacağını söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Hamas’ın dört taburunun Refah’ta bırakılmasıyla savaşın Hamas’ı ortadan kaldırma hedefine ulaşması mümkün değildir. Aksine, Refah’taki yoğun faaliyetlerin sivillerin çatışma bölgelerini boşaltmasını gerektirdiği açıktır. ” Netanyahu’nun açıklamalarının ardından İsrail’in Refah’a olası saldırısı gündeme geldi ancak güneyde yer alan Refah artık Filistinli sivillerin mülteci bölgesi haline geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron, olası saldırıdan derin kaygı duyduğunu belirterek, “Gazze nüfusunun yarısından fazlasının sığındığı Refah’a askeri bir saldırı olasılığından derin kaygı duyuyoruz. Öncelik derhal bir saldırıdır. Yardım ulaştırılması ve rehinelerin kurtarılması için düşmanlıkların askıya alınması ve ardından sürdürülebilir, kalıcı bir ateşkes sağlanması için “Ateşkes yönünde ilerleme kaydedilmesi gerekiyor” dedi.

“CİDDİ YANSIMALAR OLACAK”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı ‘uyarı’ mesajında, söz konusu saldırının ciddi yankıları olacağını belirtti. Açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı, İsrail’in vahşi saldırıları nedeniyle kaçmak zorunda kalan yüzbinlerce sivilin son sığınağı olan Gazze Şeridi’ndeki Refah kentine yönelik saldırı ve hedef alınmasının büyük tepki yaratacağı uyarısında bulunuyor. ciddi sonuçlar doğurabilir. Krallık bu kişilerin zorla sınır dışı edilmesini kategorik olarak reddediyor.” “Reddettiğini ve güçlü kınamasını teyit ediyor ve derhal ateşkes talebini yineliyor” dedi.

“NÜFUSUN YARISI ORADA VE GİDECEK YERİ YOK”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 9 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Refah şehrine sığınan sivillerin gidecek hiçbir yeri olmadığını vurgulayarak, “Gazze nüfusunun yarısı şu anda Refah’ta, gidecek hiçbir yeri yokken mahsur kaldı. İsrail ordusunun bundan sonra Refah’a odaklanmayı planladığını bildiriyor.” “Endişe vericidir. Böyle bir eylem, zaten insani bir kabus olan durumu katlanarak artıracak ve bölgesel olarak açıklanamaz sonuçlar doğuracaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu